Pojištění sebe sama

Pojištění smrti, invalidity, nemoci a úrazu

Pro koho je životní pojištění vhodné?

Někteří lidé rádi riskují. Jiní se riziku vyhýbají. Někdo slézá osmitisícovky, jiný je nesvůj, když má přejít ulici. Pro oba případy platí, že život je riziková záležitost. Člověk se může ocitnout ve špatném okamžiku na špatném místě. Anebo si v rámci genetiky vytáhne los s nějakou nemocí.

Být pojištěn se vyplatí.  Ať už pomůžete svým blízkým – pokud se stanete živiteli rodiny, nebo sami sobě, pokud přežijete vlastní smrt.

Životní pojištění kryje riziko, že člověk bude žít se změnou zdravotního stavu (může být invalidním) a nebude mít dostatečný příjem finančních prostředků (dokonce může svůj pravidelný příjem ztratit). Kryje i to, že člověk nebude žít a dostatečný příjem nebudou mít ti, kteří na něm byli finančně závislí.

Optimální životní pojištění

Aby pojištění mělo smysl, musí poskytovat skutečný užitek. Smysl má produkt, který poskytuje ochranu proti událostem, u nichž dochází k výrazné ztrátě příjmu, ztrátě rezerv a jsou tím ohroženy naše plány.

Základní chybou je pojistit se proti všem životním rizikům, zatímco na ostatní finanční cíle či na budování finanční nezávislosti již nezbývá. Za přijatelnou považujeme pojistné, které nepřesahuje zhruba 5 % našeho čistého měsíčního příjmu.
Máme-li rezervu, můžeme pro své zajištění  využít vlastní úspory a dojde k tzv. samofinancování rizik. Jeho využití je finančně výhodnější zejména pro krytí malých škod.

Pojištění je dlouhodobá záležitost stejně měnící se jako náš život. Je vhodné využít flexibilní pojištění, které lze „ušít“ na mírumůže být přizpůsobováno aktuální životní situaci. Pojistné částky se dají zvyšovat/snižovat, měnit rizika, která se nás v daném čase a situaci týkají. Flexibilní pojištění funguje jako stavebnice.

Pojištění dětí

Po narození dítěte dealeři dětských pojistek chodí po porodnicích a nabízí čerstvým rodinám "úžasné dětské spořicí pojistky". Pokud nechcete hned na začátku přijít o peníze, zapomeňte na takový produkt.

Pojištění dítěte je velmi obdobné tomu, jak se pojišťují dospělí. Základem je pojištění trvalých následků úrazu a velmi vážná onemocnění. V případě vážného úrazu či nemoci je pravděpodobné, že dojde k výpadu příjmu jednoho z rodičů dítěte.

V mnoha případech lze dítě připojistit k "dospělé" smlouvě. Taková pojistka není vůbec drahá, proto se nebojte využít vyšších pojistných částek. Jedině tak můžete svým dětem a sobě v případě vážné nehody zajistit určitou životní úroveň.

Tipy:

  • 1
    Životní pojištění sjednávejte v době, kdy jste zdraví. Až proděláte různé nemoci či úrazy, pojišťovna stanoví výluky...
  • 2
    Maximálně by mělo jít do životního pojištění 5 % z Vašeho čistého příjmu. Máte-li plat 15000 Kč, tak pojistka za 2000 Kč je pro Vás velkou zátěží...
  • 3
    Nechte se pojistit na důležitá rizika, na které nenaspoříte. Zlomeniny a drobné úrazy jsou v pojistce nejdražší, velkou újmu Vám v příjmu neudělají. Horší ale je, když dostanete nízký invalidní důchod...

Chcete zkonzultovat svoje pojistky? Máte svou pojistku optimálně nastavenou? Neplatíte zbytečná rizika? Neplatíte za pojistku zbytečně moc?